Recés d'adolescents de la nostra parròquia a Valldoreix

¿Recés Espiritual? ¿Adolescents? Semblen dues paraules que no puguin anar unides, o que siguin difícilment compatibles.

Doncs no és així. El proppassat 11 de juny un grup de 15 nois d’Edge i LifeTeen de la nostra parròquia van fer un curs de recés en silenci a la casa Sagrada Família de Valldoreix. Van ser tres dies, de divendres a la tarda a diumenge després de dinar, intensos i profitosos per a tots.

L'adolescència és un moment difícil i compromès en la vida. És quan es forma la personalitat i es prenen decisions que marcaran per sempre. Aquests adolescents, sí, ho heu llegit bé, adolescents, per preguntar-se, entre d’altres inquietuds, pel sentit de la seva vida es van posar davant de Jesús.

Estaven oberts a escoltar amb el cor. Van invertir temps i, perquè no dir-ho, esforç a posar-se en «disposició» de sentir el que Jesús els hi deia. Però, per això, s’ha de fer silenci i oració.

Us direu que són «adolescents excepcionals». Jo els conec a tots personalment i us puc dir que són nois molt normals. Amb pors, inquietuds, anhels i il·lusions. I, com tots els adolescents, amb moltes preguntes, buscant respostes.

Però ells van a buscar les respostes a l'origen, a la Font de la Vida, on realment trobaran la veritat i la integraran a la seves vides. No és una tasca fàcil, i això ho sabem tots, però si que és un exercici de valentia, autenticitat i esforç que ells varen fer.

Sortint del recés, no semblaven nois diferents ni que hagués hagut cap canvi notori. Però, preguntant un per un, tots estaven contents d’haver-hi anat. Els hi va semblar una experiència molt enriquidora, que els havia ajudat a reflexionar i a trobar algunes respostes d’aquelles que el cor de l’adolescent cerca. No totes les respostes, però si algunes d’importants que, per manca de temps o de moltes i variades distraccions, no hi havien aprofundit.

Volem donar gràcies a Mn. Ramon Corts per fer-ho possible. Per ajudar aquests nois a trobar un moment de pau allunyats del dia a dia, on tot sembla anar massa de pressa i angoixant, a trobar una mica més el «sentit de la seva vida.»

Roser Lorda
Responsable de POST, EDGE i LIFETEEN

Rep totes les nostres novetats al teu correu electrònic Subscriu-te